Czy warto rejestrować zużycie mediów w domu?

Zapewne nie raz zastanawiałeś się nad tym ile wydajesz pieniędzy w ciągu jednego miesiąca na takie rzeczy jak woda, prąd czy gaz? W większości przypadków mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę ile wydaje konkretnie się na to wydaje. Tak samo mało kto wie ile kosztuje chociażby 1 metr sześcienny zimnej wody albo ile wynosi cena jednej kilowatogodziny. Można odnieść pewnego rodzaju wrażenie, że dostawcy wszelkiego rodzaju mediów raczej nie za bardzo chcą, aby klienci wiedzieli ile tak naprawdę wydają oni na poszczególne rachunki. W większości sytuacji ludzie oddychają z ulgą wtedy, gdy raz rocznie dostają rozliczenia zużycia wody oraz CO, które pochodzą z ich spółdzielni mieszkaniowej i mogą spać spokojnie, ponieważ okazuje się, że wszystkiego rodzaju zaliczki, które opłacali przez ten czas wystarczy na opłacenie zużycia mediów. Jest to dla wielu naprawdę świetna wiadomość, ponieważ w wielu przypadkach okazuje się, że jest zupełnie inaczej, a wtedy w najgorszym wypadku trzeba uiścić dodatkową opłatę rzędu kilkuset złotych. Szczerze powiedziawszy właśnie przez takie rzeczy można nieźle pogrążyć się w problemach finansowych, albo przynajmniej odczuć porządny dyskomfort, który będzie ściśle związany z potrzebą zaciśnięcia pasa. Nie masz się o co martwić, ponieważ w tym wpisie pomogę Ci uporać się z tym problemem i odpowiemy sobie jasno czy rejestrowanie zużycia mediów jest potrzebne.

Pamiętaj, że dzięki rejestrowaniu mediów będziesz w stanie zrozumieć ile tak naprawdę wynoszą Twoje opłaty za wodę, gaz, prąd oraz centralne ogrzewanie i to w każdym miesiącu. Nie musząc przy tym czekać, aż dostawca się z Tobą rozliczy. W tym wpisie wszelkiego rodzaju koszty związane z mediami będą dotyczyć w głównej mierze mieszkania w bloku wielorodzinnym. Jeżeli posiadasz dom wielorodzinny to możesz pochwalić się jak wyglądają Twoje koszta.

Co daje rejestracja mediów?

Zapewne sam się zastanawiasz nad tym czy jest jakikolwiek sens skupiać się na tym i dokładnie analizować ile wynoszą opłaty za media. Odpowiedzieć jest tutaj w zasadzie bardzo prosta, ponieważ jeśli chcesz zredukować koszta, to musisz być świadom tego jak duże one są. To trochę tak jakbyś chciał się odchudzać, a nie wiedziałbyś ile ważysz. Będziesz się przypuszczalnie odchudzał jakiś czas, nie będąc tego świadomym i nie patrząc w lustro, a okaże się później, że popadłeś w anoreksje. Rejestrowanie mediów pozwoli Ci uświadomić sobie gdzie znajdują się Twoje pieniądze i co możesz zrobić, aby zamiast lądować tam, zostawały w Twojej kieszeni. Sam zacząłem stosować to w zasadzie kilka lat temu, ale powiem Wam szczerze, że z tej perspektywy to naprawdę mi się opłaciło, ponieważ przyniosło mi to niesamowite rezultaty. Warto przede wszystkim wspomnieć o satysfakcji, którą zyskałem, a ona była wręcz niewspółmierna do tego co udało mi się osiągnąć. Zwłaszcza gdy zobaczyłem rozliczenia zaliczek płaconych na mediach, które przysłała mi spółdzielnia. Oczywiście skończyłem z nadpłatą. Był to pierwszy raz kiedy udało mi się coś takiego osiągnąć. Większość czasu zawsze musiałem dopłacać te 100, czy 200 złotych na koniec roku. Tym razem wyszło naprawdę bardzo dobrze i byłem z siebie niesamowicie zadowolony. Szczerze powiedziawszy nawet jak po raz pierwszy nie dostaniecie jakieś zatrważającej sumy nadpłaty, bo np. raptem 50 złotych, to i tak jest to ogromny sukces, ponieważ pokazuje, że można. Dodatkowo jest to bardzo miła niespodzianka, która motywuje do dalszego działania.

Dlaczego warto rejestrować media?

Rejestrowanie mediów pozwoli Wam na przeanalizowanie tego w jakim miesiącu wydaliście najwięcej pieniędzy. Dzięki temu będziecie mogli porównywać każdy miesiąc ze sobą i wyciągnąć z tego wszystkiego wnioski. Zobaczycie dlaczego jeden miesiąc był o wiele tańszy, zaś inny był o wiele droższy. Dzięki takiemu analizowaniu wniosków będziecie mogli ustabilizować swoje wydatki. Oczywistym będzie, że w sezonie jesienno-zimowym opłaty mogą wynosić więcej, ale nie zmienia to faktu, że istnieje możliwość, aby również je ustabilizować, tak by nie odbiegały za nadto od tych wydatków z sezonu wiosenno-letniego.

Ile wyniosły mnie opłaty w ciągu jednego roku?

Pokażę Wam jak prezentowały się moje opłaty w 2013 roku:

  • Styczeń 2012 – 368,75 złotych
  • Luty 2012 – 389,78 złotych
  • Marzec 2012 – 334,45 złotych
  • Kwiecień – 289,75 złotych
  • Maj – 134,58 złotych
  • Czerwiec – 85,76 złotych
  • Lipiec – 56,87 złotych
  • Sierpień – 59,64 złotych
  • Wrzesień – 57,32 złotych
  • Październik – 190,58 złotych
  • Listopad – 205,43 złotych
  • Grudzień – 242,87 złotych

W moim przypadku najgorzej prezentuje się luty, które no co by nie mówić nie prezentuje się za dobrze. Zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę inne miesiące, chociażby grudzień, który jest dłuższy, wymaga większych wydatków, ze względu na zużycie energii podczas świąt oraz podczas sylwestra. No, ale jednak nic na to nie poradzę. Najważniejsze, że później z tego wyciągnąłem wnioski. Jak zapewne sami zauważyliście w grudniu zdecydowanie zredukowałem koszty. Powiem Wam ponadto, że mimo tego, że rok się ten nie skończył to już styczeń oraz luty zakończyłem z o wiele lepszym wynikiem niż wcześniej. Jestem osobiście z tego bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że za rok będzie o wiele lepiej.

Co wpływa na koszta mediów?

Zapewne zdajecie sobie sprawę, że różnica pomiędzy kosztami jest zależna od sezonu. Niestety, ale w Polsce nie mamy takiego klimatu, który byłby na tyle komfortowy, żeby każdemu zapewnić jak najlepsze warunki do oszczędzania. Czasem trzeba pogodzić się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych więcej, ale dzięki temu na szczęście możemy cieszyć się komfortowymi warunkami. Nie ma nic za darmo, z tym trzeba się pogodzić. Warto jednak zastanowić się co tak naprawdę wpływa na koszty mediów:

  • Ogrzewanie – Im temperatura na dworze niższa tym wydatki są tutaj większe. Osobiście należę do osób, które nienawidzą zimna, dlatego jak sami zapewne możecie zobaczyć naprawdę bardzo długo grzeje. Wcześniej powiem Wam szczerze, że zdarzało mi się włączać ogrzewanie nawet we wrześniu. Na szczęście już tego nie robię, a powiem Wam, że jak na mnie to i tak duży sukces.
  • Zimna woda – Akurat to nie jest w sumie zależne od niczego. Przez cały rok zużywam tak samo dużo zimnej wody.
  • Ciepła woda – No tutaj już jest nieco inaczej, niż z zimną wodą, ponieważ o wiele cieplejsze prysznice biorę, gdy jest zimno i to jest normalne. Ponadto nie wiem jak Wy, ale mi czasem również w zimę zdarza się brać długie, ciepłe kąpiele, co w przypadku lata w ogóle się nie zdarza, wtedy preferuje szybki, chłodny prysznic.
  • Prąd – Wiadomo dzień w zimę jest krótszy, dlatego też trzeba pogodzić się z tym, że opłaty za prąd również będą większe. Ja osobiście staram się używać go bardzo oszczędnie, ale no niestety nie we wszystkim mam taką możliwość. Dlatego na czym mogą to zaoszczędzam, a na czym nie no to nie. Staram się również używać oświetlenia energooszczędnego, tak samo wszelkiego rodzaju urządzenia, które mam u siebie w domu są energooszczędne, jednak muszę pogodzić się z tym, że nie posiadam gazu, dlatego też muszę korzystać z płyty indukcyjnej oraz piekarnika elektrycznego.

Jak obliczać koszty mediów?

Żeby obliczyć koszty zużycia mediów w swoim domu będziecie musieli przede wszystkim przeanalizować stan Waszego licznika. Najlepiej, jeżeli będziecie spisywać te dane raz w miesiącu i to dokładnie tego samego dnia. Ja staram się to robić zawsze pierwszego dnia miesiąca. Nie zajmuje to dużo czasu, a jest w stanie zaoszczędzić sporo problemów. Pamiętajcie również o tym, że koszty mediów mogą być zasadniczo wszędzie inne. to, że np. w moim mieszkaniu jeden metr sześcienny wody wyniesie 22,19 złotych to nie znaczy, że tyle musi u Was wynosić. Wszystko jest zależne od tego do jakiej spółdzielni należycie. Zdarzają się takie sytuacje, że koszty mogą wynieść o wiele mniej niż Wam się to wydawało.

Ponadto trzeba być świadomym tego, że stawka opłat to tak naprawdę najczęściej wiele elementów składowych. Niektóre z nich mogą być rozliczane w sposób ryczałtowy, a inne zależnie od tego ile będziecie zużyć dane media. Konkretnych stawek opłat powinieneś szukać na fakturach, które otrzymujesz od dostawców mediów oraz w czynszu, który został Ci rozpisany przez spółdzielnie mieszkaniową. Warto pamiętać, że w opłacie za wodę zimną najczęściej wliczana jest również opłata za odprowadzanie ścieków. Jeżeli chcecie obliczyć ile wynosi Wasza opłata za wodę ciepłą to będziecie musieli zsumować opłatę za wodę zimną oraz opłatę za podgrzanie wody. Uwzględnij również to, że istnieje możliwość, że opłaty w ciągu roku ulegną zmianie, a w takiej sytuacji będziesz musiał nieco zmienić swoje obliczenia. Prowadź na bieżąco wszystkie zapisy i kontroluj zużycie mediów, a zobaczysz w najbliższym czasie zaoszczędzone pieniądze w swoim portfelu.

Top content