Lecznice właściwości aloesu zadbaj o siebie

Podatek od zysków z giełdy- optymalizacja

Początek grudnia to dobry moment do weryfikacji portfeli inwestycyjnych pod kątem podatku od zysków kapitałowych. Inwestorzy lokujący swoje środki an GPW w lutym otrzymają od swoich biur maklerskich PIT-8c, na którym wykazany będzie zysk/strata z operacji przeprowadzonych w tym roku. Część biur maklerskich udostępniła już nawet prognozy podatkowe, na podstawie których inwestorzy już w chwili obecnej mogą sprawdzić, czy mają zysk, a tym samym czy będzie konieczność zapłacenia podatku.

Grudzień to miesiąc, w którym część inwestorów dokonuje optymalizacji portfeli inwestycyjnych pod kątem podatkowym. Dlaczego? Dlatego, że podstawa opodatkowania wyliczana jest na podstawie zrealizowanych transakcji sprzedaży. Jeżeli więc mamy w portfelu akcje, na których w chwili obecnej mamy nominalną stratę, to strata ta nie będzie brana pod uwagę przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Może więc zdarzyć się sytuacja, w której pomimo iż na koniec roku nasz portfel inwestycyjny jest mniej warty niż na początku roku, będziemy musieli zapłacić podatek od zysku z inwestycji na giełdzie.

Image: Robert Cochrane / FreeDigitalPhotos.net

Image: Robert Cochrane / FreeDigitalPhotos.net

Sprzedając akcje uzyskujemy przychód. Koszt uzyskania przychodu to cena, po jakiej te akcje nabyliśmy plus prowizja maklerska oraz opłata za prowadzenie rachunku. Podstawa opodatkowania stanowi różnicę między uzyskanym przychodem, a poniesionym kosztem. Jeżeli nie sprzedaliśmy akcji, nie ponieśliśmy straty. Nie ma więc podstawy, by nieudane transakcje, które nie zostały zamknięte, wpływały na obniżenie podstawy opodatkowania.Z tego powodu zdarza się, że inwestorzy, którzy zrealizowali zysk na innych transakcjach, w grudniu decydują się na sprzedaż także tych akcji na których ponoszą straty. Jeżeli nadal są zainteresowani inwestycją w spółkę, natychmiast odkupują te akcje po cenie zbliżonej do ceny, po której dokonali transakcji sprzedaży. Wykazują tym samym stratę, która obniża podstawę opodatkowania, obniżając tym samym wysokość podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego.

Warto zwrócić uwagę, że w formularzu PIT-8c wysyłanym klientom przez biura maklerskie znajdują się informacje o transakcjach sprzedaży rozliczonych w danym roku rozrachunkowym. Transakcje rozliczane są przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, który ustala terminy rozrachunku dla poszczególnych instrumentów finansowych. Akcje rozliczane są w terminie trzech dni roboczych, natomiast obligacje dwóch. Akcje sprzedane 30.12.2011 będę rozliczone dopiero 04.01.2012, znajdą się więc z PIT-8c za 2012 rok. By wykazać stratę jeszcze w tym roku akcje należy sprzedać najpóźniej 27.12.2011, a obligacje 28.11.2011.

Jeżeli w PIT-8c mamy stratę i nie musimy płacić podatku również warto tą stratę rozliczyć z urzędem skarbowym. W kolejnych latach, w których uzyskamy zysk, możemy odliczyć od niego połowę straty z lat ubiegłych. Pod uwagę brana jest strata z maksymalnie pięciu lat wstecz. Zdarza się więc, że warto zastanowić się nad realizacją zysku z niektórych papierów, po to by móc wykorzystać stratę wykazaną w ubiegłych latach. Akcje te możemy od razu odkupić po zbliżonej cenie i gdy sprzedamy je w przyszłości to ta (obecna, wyższa) cena będzie stanowiła koszt ich nabycia.

Na koniec parę przydatnych informacji:

- akcje nabywane przed 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu. Jeżeli więc w tym roku sprzedamy akcje nabyte przed 2004, nie musimy płacić podatku Belki.

- z urzędem skarbowym rozliczamy się przy pomocy PIT-38. Dane z PIT-8c, przysłanym z biura maklerskiego ,przepisujemy an PIT- 38. Jeżeli mamy rachunki w kilku biurach na deklaracji PIT- 38 sumujemy pozycje przesłane z poszczególnych biur.

- wyniki z inwestycji w fundusze inwestycyjne i na giełdzie nie kompensują się. Jeżeli zarobiłem na giełdzie,  a poniosłem stratę na funduszach, nie mogę tej straty użyć do obniżenia podstawy opodatkowania. Jeżeli mamy zysk na funduszach, TFI odprowadza za nas podatek, a my dostajemy kwotę netto.

- akcje pracownicze podlegają opodatkowaniu nawet jeżeli były nabywane przed 2004 rokiem. Jeżeli były nabyte nieodpłatnie, podstawę opodatkowania stanowi cały przychód z ich sprzedaży. Sprzedaż akcji pracowniczych wykazywana jest w części G PIT- 8-c

- akcje nabyte na rynku niepublicznym przed 2004 rokiem traktowane są tak samo jak akcje pracownicze i przy ich sprzedaży płacimy podatek.

Jak jeszcze coś mi się przypomni dopiszę do tej listy. Jeżeli pojawią się jakieś uwagi, zostawcie je w komentarzach. Będe starał się ta listę uzupełnić

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Flaker
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF
 • Poleć
 • RSS
 • Tumblr
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
Tagi:
Napisano w Inwestycje
0 komentarzy pod
2 Pingi/Trackbacki dla "Podatek od zysków z giełdy- optymalizacja"
 1. [...] w 2011 r) i inwestuję (jak wykorzystać zdolność kredytową). Dbam także o sprawy podatkowe (podatek od zysków z giełdy, zwrot Vat od zakupu nieruchomości). Celem całego tego wysiłku jest finansowa wolność. [...]

 2. [...] wpisie dotyczącym optymalizacji podatków od zysków kapitałowych obiecałem, że w stosownym czasie opiszę jak należy rozliczyć się w US z dochodów z giełdy. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
O blogu
Blog o pieniądzach i ich miejscu w naszym życiu. Nie powiem Ci jak w weekend zostać milionerem, ale jeżeli chcesz uzyskać równowagę w swoim życiu finansowym ta strona jest dla ciebie! Nie marnuj życia goniąc za pieniądzem i nie marnuj pieniędzy poszukując szczęścia. Problemy z pieniędzmi nie wynikają z ich natury, ale z naszego stosunku do nich. Jeżeli to on przeszkadza Ci w osiągnięciu szczęścia zmień go, odzyskaj równowagę i żyj pełnią życia!