Czy należy Ci się zwrot podatku z uk Sprawdź!

Zwrot VAT przy zakupie nieruchomości

Na początek chciałem zachęcić do przeczytania wpisu poświęconego inwestycjom w nieruchomości (Jak wykorzystać zdolność kredytową). Po pierwsze jest to, moim zdaniem, jeden z najwartościowszych wpisów na tym blogu, po drugie opisywałem w nim transakcję, do której będę się odnosić w tym wpisie. Zwróciłem wówczas uwagę na możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT zapłaconego przy nabyciu nieruchomości.  Transakcję zakupu jak i całą operację odzyskiwania VAT udało się zamknąć pomyślnie, dlatego na własnym przykładzie opiszę jak to zrobić.

Nabywając nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem możemy ubiegać się zwrot podatku VAT zapłaconego przy zakupie. Możemy to robić zarówno jako osoba fizyczna, jak i jako przedsiębiorca. Osobiście nie prowadzę działalności gospodarczej, dlatego opiszę proces z perspektywy osoby fizycznej.

Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.ne

Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.ne

Aby ubiegać się o zwrot VAT, musimy zarejestrować się jako płatnik VAT przed podpisaniem umowy przedwstępnej kupna lokalu, z którego będziemy czerpać dochód. Jeżeli już podpisaliśmy umowę, a nie jesteśmy zarejestrowani jako płatnik VAT, nie możemy ubiegać się o zwrot. Rejestracja w US jako płatnik VAT wymaga od nas złożenia deklaracji VAT-R ( do pobrania tutaj). Rejestracja powinna być dokonana w US właściwym dla miejsca, w którym będziemy uzyskiwać dochody z najmu. Jeżeli dochód będzie uzyskiwany na obszarze więcej niż jednego US, rejestrujemy się w US właściwym dla miejsca zamieszkania. Jeżeli więc mieszkamy np. we Wrocławiu i nie prowadzimy innej działalności, od której odprowadzamy VAT i nabywamy lokal np.  w Zakopanem, rejestrujemy się w US w Zakopanem. Gdybyśmy uzyskiwali dochód z najmu lokalu w Zakopanem i dodatkowo w  Mielnie, rejestrujemy się w US we Wrocławiu (właściwym dla miejsca zameldowania). Deklaracji VAT-R nie musimy składać osobiście, możemy ją wysłać pocztą (poleconym). Za datę złożenia deklaracji uznawana jest data stempla pocztowego.

Jeżeli już zarejestrowaliśmy się jako płatnicy VAT, będziemy musieli ten VAT odprowadzać. Nasze dochody z najmu będą obciążone podatkiem, który powinniśmy wpłacać na konto US. Mamy możliwość wyboru, czy chcemy się rozliczać w cyklach miesięcznych, czy kwartalnych (oznaczmy to na deklaracji VAT-R). Tak czy inaczej, do dnia 25, miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, powinniśmy złożyć stosowną deklarację do US, na której przedstawiamy wysokość VAT należnego i zapłaconego (VAT-7 dla okresów miesięcznych i VAT-7k dla kwartalnych). To w tej deklaracji, na podstawie faktury przedstawionej przez sprzedającego, możemy domagać się zwrotu podatku VAT, zapłaconego przy zakupie nieruchomości. Sprzedający powinien więc przedstawić nam fakturę VAT lub rachunek, na podstawie którego wyliczymy kwotę należnego zwrotu i umieścimy w deklaracji. Jeżeli rozpoczęliśmy już wynajem naszego lokalu i w deklaracji VAT-7 lub VAT-7k wykazujemy już VAT odprowadzany z tytułu najmu lokalu, zwrot VAT od zakupu nieruchomości powinniśmy otrzymać w terminie 60 dni od złożenia deklaracji, będącej podstawą zwrotu.

Jak już zwróciłem uwagę w poprzednim akapicie, nasz dochód z wynajmu również będzie obciążony podatkiem VAT, który będziemy musieli odprowadzać do US. Załóżmy więc, że w styczniu 2012 nabywamy nieruchomość wartą 123 tys PLN brutto (100tys netto i 23 tys VAT) i wynajmujemy ją za 12 tys rocznie ( 1 tys miesięcznie) oraz rozliczamy się w cyklach miesięcznych (deklaracja VAT-R została złożona przed podpisaniem umowy). Wówczas do dnia 25 lutego powinniśmy sporządzić i przesłać do właściwego US deklarację VAT-7, na której wykażemy należny nam zwrot w kwocie 23 tys PLN, płatny w terminie 60 dniu oraz  uzyskany dochód z najmu w wysokości 1 tys PLN brutto. W deklaracji powinniśmy również wykazać zapłacony podatek VAT w kwocie 187 PLN. Nasz dochód netto będzie więc wynosił 813 PLN. Gdybyśmy nie rejestrowali się jako płatnicy VAT nasz dochód byłby wyższy i wynosił pełne 1000 PLN (nie biorę pod uwagę podatku dochodowego). Jako płatnicy VAT możemy się jednak spodziewać, że zgodnie ze złożoną deklaracją, 60 dni po 25 lutego na nasze konto wpłynie zwrot VAT w kwocie 23 tys PLN. Tym sposobem świadomie zmniejszamy przyszłe przepływy pieniężne, celem znacznego zwiększenia bieżącego przepływu. Uzyskaną kwotę możemy w dowolny sposób inwestować, lub użyć do zmniejszenia zobowiązań (np. spłaty kredytu na zakup nieruchomości).

We wpisie przedstawiłem sposób w jaki ja poradziłem sobie ze zwrotem VAT. Nie jestem jednak doradcą podatkowym i proszę nie brać tego co napisałem jako porady. Wszystko należy dokładnie sprawdzić samemu. Mi udało się całą operację przeprowadzić pomyślnie. Nie było problemów ze zwrotem. Przepisy jednak się zmieniają i są różnie interpretowane w różnych urzędach. Mam nadzieję, że wpis był dla kogoś pomocny.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Flaker
 • Kciuk.pl
 • LinkedIn
 • Mój biznes
 • PDF
 • Poleć
 • RSS
 • Tumblr
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik
Tagi:
Napisano w Nieruchomości
Program do faktur - bezpłatny program
4 komentarze pod “Zwrot VAT przy zakupie nieruchomości
 1. Krecik pisze:

  Warto podkreślić, iż takie rozliczenia są możliwe tylko dla najmu na tzw. cele użytkowe (nie na cele mieszkaniowe). Także zmiana najmu z użytkowego na mieszkalny wymusza zwrot części odliczonego podatku VAT, to niuans ale warto o tym wiedzieć by nie podjąć pochopnej decyzji.

 2. Jacek Kramarz pisze:

  Dziękuję, nie wiedziałem o tym. Mogę jedynie opisać to, co udało mi się samodzielnie zrealizować:)

 3. Lula pisze:

  Ale przpuśćmy, że za 10 lat bedzie Pan chcial sprzedac ten lokal i wtedy od kwoty sprzedazy bedzie trzeba znów odprowadzic do US należny VAT… Więc jesli dobrze myslę, to jesli nie mamy jak teraz sensownie zaiwestowac tej dużej kwoty zwrotu ,to nie ma sensu wnioskowac na początku o zwrot VAT, bo stracimy tę kwotę podwójnie (płacąc VAT co miesiąc od kwoty za najem) oraz pozniej przy sprzedazy lokalu (od calej aktualnej ceny za jaką go zbywamy)…

 4. This article provides clear idea for the new
  visitors of blogging, that actually how to do blogging and site-building.
  domy energooszczędne z drewna ostatnio opublikował…domy energooszczędne z drewnaMy Profile

1 Pingi/Trackbacki dla "Zwrot VAT przy zakupie nieruchomości"
 1. [...] wykorzystać zdolność kredytową). Dbam także o sprawy podatkowe (podatek od zysków z giełdy, zwrot Vat od zakupu nieruchomości). Celem całego tego wysiłku jest finansowa wolność. Pracuję i oszczędzam, budując swój [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
O blogu
Blog o pieniądzach i ich miejscu w naszym życiu. Nie powiem Ci jak w weekend zostać milionerem, ale jeżeli chcesz uzyskać równowagę w swoim życiu finansowym ta strona jest dla ciebie! Nie marnuj życia goniąc za pieniądzem i nie marnuj pieniędzy poszukując szczęścia. Problemy z pieniędzmi nie wynikają z ich natury, ale z naszego stosunku do nich. Jeżeli to on przeszkadza Ci w osiągnięciu szczęścia zmień go, odzyskaj równowagę i żyj pełnią życia!